wpe7.jpg (7858 bytes)

Image-~1.jpg (14766 bytes)

 

 

    Anton Szandor laVey, dnes zakladateľ a veľkňaz Satanovej cirkvi je potomkom gruzínskych, rumunských a alsaských prarodičov vrátane cigánskej babičky, ktorá mu rozprávala legendy o upíroch a čarodejniciach, aké sa predávajú z generácie na generáciu v jej rodnej Transilvánii. V piatich rokoch čítal časopis Podivné historky a knihy ako Frankenstein od Mary Shelleyovej a Stokerovho Draculu. Aj keď bol iný ako ostatní, deti si ho obvykle vybrali za vodcu pri hrách na vojakov.
    V roku 1942. Keď mal dvanásť rokov, ho fascinácia cínovými vojačikmi priviedla k záujmu o druhú svetovú vojnu. Ponoril sa do vojenských príručiek a zistil, že celé arzenály zbraní sa dajú nakúpiť ako bonbóny v samoobsluhe a použiť k pokoreniu iných národov. V hlave sa mu zrodila myšlienka, že napriek všetkým tvrdeniam kresťanskej Biblie Zem nezískajú pokorný, ale silní.
    Na strednej škole LaVey zažiaril ako zázračné dieťa. Najvážnejším štúdiám sa však venoval mimo školu - ponoril sa do štúdia hudby, metafizyky a okkultizmu. V 15 rokoch sa stal druhým hobojistom v San Francisco Ballet Symphony Orchestra. Škola ho však nudila, tak ju rok pred maturitou opustil, odišiel z domova a pridal sa k Clyde Beatty Circus ako ošetrovateľ levov a tigrov. Neskôr sa stal varhaníkom.
    Keď mal osemnásť rokov odišiel z cirkusu a pridal sa k zábavnému parku kde sa stal pomocníkom kúzelníka. Tam sa naueil hypnózu a ďalej študoval mágiu.
    "V sobotu večer," spomínal LaVey, "som videl chlapov, ako chlípne túžia po polonahých dievčatách tančiacich na púti; a keď som potom v nedeľu ráno hral na varhany pre potulných kazateľov v stanoch na druhej strane púte, videl som tých istých chlapov, ako kľačia v laviciach s manželkami a deťmi, prosia Boha o odpustenie, a aby ich ochránil pred telesnými túžbami. A ďalšiu sobotu boli zasa na púti alebo sa niekde inde oddávali pôžitkom. Vtedy som pochopil, že kresťanská cirkev žije z pokrytectva a že človek musí ventilovať svoje telesné túžby bez ohľadu na očisťovanie či tresty riadnych náboženstiev." Aj keď si to v tej dobe ešte neuvedomoval, smeroval už vtedy k vytvoreniu kultu, ktorý bude slúžiť ako antitéza kresťanstva a jeho judaistickej tradície. Bolo to staré náboženstvo, staršie ako kresťanstvo alebo judaizmus. Nikdy ale nedostalo pevnú formu, ani nebolo usporiadané v podobe filozofie a rituálu. To mala byť LaVeyova úloha v civilizácii dvadsiateho storočia.
    Keď sa dvadsaťjeden ročný LaVey v roku 1951 oženil, opustil podivuhodný svet zábavného parku a zapísal sa na štúdium kriminalistiky. Neskôr prijal miesto policajného fotografa. Ako sa neskôr ukázalo mala táto práca zásadný význam pre vývoj satanizmu ako životného postoja.
    "Videl som krvavú a desivú stránku ľudskej prirodzenosti. Videl som ľudí zastrelených bláznami, dobodaných priateľmi; malé deti rozplácané v priekope, kde ich odhodili rodičia, ktorý ušli z miesta nehody. Bolo to nechutné a depresívne. Kládol som si otázku: - Kde je Boh ? - začal sa mi hnusiť pokrytecký prístup väčšiny ľudí k násiliu a večne omieľaná fráza - Je to vôľa Božia."
    Po troch rokoch práce u polície znechutený odišiel a vrátil sa k varhanom, tentokrát do prostredia nočných klubov. Ďalej sa venoval štúdiu čiernych umení a raz do týždňa prednášal o tajomných témach. Jeho prednášky vzbudili pozornosť mnohých významných ľudí a vznikla spoločnosť Magický kruh.
    Hlavným zmyslom Magického kruhu bolo vykonávať magické obrady, ktoré LaVey pri štúdiu objavil alebo navrhol.
    Poslednú noc v apríli - v Valpružinu noc, najvýznamnejšom sviatku vyznávačov mágie a čarodejníctva - si LaVey v súlade s tradíciu slávnostne oholil hlavu a vyhlásil vznik Satanovej cirkvi. Aby vyjadril svoje postavenie duchovného navliekol si kňažský kolárik. Až k nemu vyzeral takmer sväto. Ale vyholená čingischánovská hlava, mefistofelský fúz a úzke štrbiny očí mu dodávali démonického vzhľadu potrebného, aby vyzeral ako skutočný kňaz Diablovej cirkvi na Zemi.
    LaVey vycítil potrebu cirkvi, ktorá by sa znovu chopila myslenia človeka a jeho pozemských túžieb a tie potom oslavovala. Mala by podporovať racionálne motivovaný záujem o vlastnú osobu a usilovať o vytváranie zdravého ega.
    Namiesto sebaponižujúcich kresťanských bohoslužieb LaVey zaviedol v Satanovej cirkvi povzbudzujúcu psychodrámu. Zaviedol satanistické svadby, oslavujúce radosti tela, rituály zmyselnosti, deštrukčné rituály...
    Iba pre zaujímavosť dodám že hollywoodská hviezda Marilin Monroe bola v roku 1948 na krátke obdobie jeho milenkou.
    LaVey napísal priekopnícke knihy o satanizme, ktoré našli širokú čitateľskú obec. Najprv to bola Satanská Biblia (s touto knihou sa na Sacral Mystery page ešte stretneme !), potom Satanské rituály, kde sa LaVey podrobnejšie zaoberá temným a spletitým materiálom, ktorý objavil v stále pribúdajúcich materiáloch. Tretia kniha je Dokonalá čarodejka.
    Satanizmus nehlása falošný altruizmus, ani neprikazuje miluj blížneho svojho. Je to nepokryte egocentrická, brutálna filozofia. Je založená na presvedčení, že ľudské bytosti sú v podstate sebecké, násilnícke stvorenia, že život je prirodzená selekcia a že prežijú len silní.
    Každému musí byť jasná jedna vec: Anton LaVey vytiahol Satana zo starého železa. Satanova cirkev je hlavným zdrojom súčasného satanizmu...

podľa úvodu zo Satanskej biblie spracoval Džafar.

 

 

Anton Szandor LaVey Homepage